Yumurta Kabukları

Selam.

İnsan,kendi içinde her gün değişen ancak dünya üzerinde varlığı değişmeyen yegane varlık.Değişimlerini içinde yaşayan veya kendi çevresine değişim imkanı veren,belki bütün dünyayı etkileyen insan,aslında değişmiyor.Değişim,insanın sadece atalarına ait deneyime bağlı huylarının şekil değiştirmesi olarak karşımıza çıkıyor bugün.

Peki ben yazarken zorlandığım bu birkaç cümleyle ne anlatmak istiyorum ve neyi örnek göstereceğim? Bu yazının kendisi bu sorunun cevabı…

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir olay meydana geldi çoğumuzun bildiği gibi.Dünyada bir fotoğrafa ait beğeni rekorunu kırmaya çalışan bir Instagram hesabı o meşhur gönderisini paylaştı ve herkesi bu rekoru kırmanın bir parçası olmaya davet etti.Son cümle çok önemli çünkü bu yazının da ana mesajı bu cümlenin içinde.

Gönderi bu rekoru kırdı.Yaklaşık 50 milyon beğeni alan bu gönderi en yakın rakibine dahi fazlaca fark attı.Peki neden? Ne paylaşıldı da böyle oldu?

Sadece bir yumurta.Basit,beyaz fon üzerinde bir yumurtaydı olayımızın kahramanı.

İşin devamı da var.Hesap sahipleri yumurta baskılı tişörtler satmaya başladı ve fotoğrafı beğenen kitlenin %1’i bile bu tişörtleri satın alsa hesap sahiplerini rahatlıkla milyoner yapabilir.

Ben de okuduğum bir Onedio galerisiyle haberdar oldum bu durumdan.Ancak yazacaklarım da bu galeriye dahil şeyler.Yine de irdeleyeceklerim bana ait.

Yazının başındaki şu karmaşık gelen birkaç cümleyi hatırlıyor musunuz?

İnsanın aslında değişmediğini söyleyen cümleler hani…

Bence bu olay da bu cümlelerin bir kanıtı.İnsan,başarılı şeylerin içinde yer almak istiyor ilk zamanlarından beri.Bu yüzden kendini bu işlerin içine rahatlıkla atıyor.Eskiden bir grupla büyük bir geyik avladığında kendini nasıl hissediyorsa,bugün de daha büyük bir grupla aynı hisleri paylaşıyor.Önceden bir ok atması gerekirken şimdi parmaklarını iki kez ekrana vurması gerekiyor o kadar.Değişen şey ok ve etkinlik olabilir ama insanın bu durumdan sonra yaşadıkları,düşündükleri özünde hala aynı.

Bize geçmişimizden miras kalan huylarımız var.Bugün insanları zengin eden,onları amaçlarına ulaştıran da bu huyların farkına varmak ve bu huyları kendi istekleri doğrultusunda kullanmak aslında.

Eskiden büyük kürklerle,avlanan hayvanın abartılı boynuzlarıyla çevresine kendini göstermek isteyen,dikkat çekmek için gün boyu öyle gezinen insan bugün aynısını yapıyor.Güzel elbiselerle çekilen fotoğrafları her an Instagram’da,Facebook’ta görmek mümkün.

İşin benim için de korkutucu bir tarafı var.İnsan kendisini tanımaya başlıyor ve bu tanıma işini önceden keşfeden,insanı kendinden önce tanıyan kişilerce insan rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

Biz Hollywood filmlerinin etkisiyle yapay zekanın bizi kontrol etmesinden korkarken aslında kontrol ediliyoruz.Belki de bu korku da bir kontrolün neticesi,kim bilir?

Esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s