Sosyal Maskeler

Tanıdık geldi mi bu türlü bir başlık? Eminim internette arasanız konusu birebir aynı olan tonlarca yazı bulabilirsiniz.Yine de biraz da benim görüşlerim demek için yazıyorum bu yazıyı.

Uzun zaman önceydi.Eski bloglarımdan bir tanesinde ‘Acaba Sanal Sosyallik,Gerçek Sosyalliğe Engel Midir?’ diye sormuş,bu soruyu aynı başlıkla kaleme almıştım.Ulaştığım cevap birçok yazıya göre farklı sayılırdı çünkü hayırdı.İnsan sosyal medyayı doğru kullandığında gerçek sosyalliğine de katkı yapıyordu.

Süre doldu,zaman geçti.Ben sosyal medyada daha fazla zaman harcamaya başladım.Daha sık kullanıyordum,daha fazla fotoğraf beğeniyordum,daha fazla durum paylaşıyordum.Ta ki dün geceye kadar.

Çağımızın vebası video uygulamasını görene kadar.Hani şu her sosyal mecrada reklamı dönen meşhur yazılım…

İnsanlar kendi videosunu esprili veya müzikli bir biçimde çekiyor,kullanıcının hiç tanımadığı kişiler de aynı ekranda aynı hareketleri yapıyorlardı.Konu çoğu zaman romantizmdi.

Bir düşünce aldı beni.

Acaba gerçekler böyle miydi? Çok büyük bir kesimin pek iyi anmadığı bu uygulama ve kullanıcıları neden aynı işlere devam ediyorlardı?

Cevap çok belliydi aslında.Herkesin suratında sosyal maskeler vardı.

Gerçekte sizinle beraber romantik bir ilişki yaşamayacak birinin sizinle belki birkaç saniyeliğine aynı ekranda gözükmesi,bu konuşmaları sanki sizinle yapıyormuş izlenimini vermesiydi mesele.Klasik insan hareketi,hayallere esir olmak.

Bu videoların sahiplerinde yarattığı hayaller o derece ağır ki kullanıcının bundan kopması mümkün değil.Her videosu bir başka hayalini temsil ediyor kişinin.Hepsinde başrol kendisi,hepsinde en çok aranan yüz o.Küçük bir adaya düşmüş çirkin bir kadının dediği gibi kullanıcı,o alanın tek Angelina Jolie’si.Bunun üzerine tıpkı Instagram misali kişinin kendini öne çıkarma,kendini gösterme isteği de giriyor.

Kişinin gösteremediği her özgüven bir video demek.Özgüveni oturmamış tonlarca insan var ki insan hayret ediyor doğrusu.

Bir düşünsenize hayatı boyunca kendini ifade etme ve özgüven konusunda korkularına yenilen kişiler kendilerini bu denli önemli gördükleri bir uygulamayı reklam mesajı gibi hemen silebilirler mi?

Cevap hayır.

Ancak yeni bir uygulama çıkarsa ve kişiyi diğerlerinden daha özel hissettirirse bu durum değişebilir.Yine de ortaya çıkan görüntüler pek iç açıcı olmaz sanıyorum.

Demem o ki sosyal maskelerinizi çıkarın,gerçek hayata odaklanın.Sizi sosyal yapan o maskeler değil,o videolarda olduğunuzdan daha özel değilsiniz,daha farklı gözükmüyorsunuz.Bunun önüne geçmeye çalışın,gerçekte sosyal olmaya çalışın.

İş değil bu yapılanlar.

Esen kalmamız dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s