Öğrenme Merdivenleri ve Vizyon

Hepimiz bir yerlere gelmek istiyoruz ve her an bir öğrenim halindeyiz.Hele ki öğrenci isek bu durum daha sık karşımıza çıkıyor:Öğrenme hali.
Bununla yaşamaya alışıyoruz çünkü yaşamın ortak noktalarından biri de bu.Yani herkes bir şekilde birilerinden bir şeyler öğreniyor ve bu öğrendiklerini hayatının herhangi bir noktasında kullanmaya başlıyor.Eğer bu kullanım verimli olabiliyor ise öğrenme durumu tamamlanmış oluyor.Yani bir merdiven misali her öğrenme durumu basamaklardan oluşuyor ve her konu hakkında sonsuz öğrenme hali mevcut.Bu öğrenme merdivenleri arasında bir çıkıp bir iniyor insan.
İşte bu inişli çıkışlı süreçte gözümüzün önüne o kadar çok basamak geliyor ki bazen nereye çıktığımızı bile unutuyoruz ve yavaş yavaş aşağı merdivenlere iniyoruz.Bu unutkanlığın önüne geçmek için bir şeyler var oysaki.
Bir amaç belirlemek.
Eğer hayatımızda bir amaç belirlersek ve onun için adım adım yükselmeye devam edersek ona giderken çektiğimiz her türlü sıkıntı daha az etki etmeye başlıyor ve dolayısıyla öğrenme merdivenlerindeki inişlerimiz azalıyor.Yani amaçlar insanları öğrenmeye teşvik ediyor.

İşte bu amaçları doğrultusunda yolundan sapmadan ve her adımını daha güçlü atan kişiler işlerinde başarılı olabiliyor.
Ancak bu merdivenler “ha” deyince çıkılmıyor.Hepsinin kendine göre bir eğimi,bir zorluğu var.Üstelik bir çok merdiven farklı yollardan aynı yere de çıkabiliyor.Anlayacağınız hayatını yüksek bir noktada bitirmek isteyen birini uzun ve zorlu bir yolculuk bekliyor.
İşte vizyon dediğimiz kavram bu yolculukta sizin haritanız aslında.Vizyonu olan biri hangi merdivenleri kullanacağını dolayısıyla istediği nokta için neleri öğreneceğini gayet iyi biliyor.Bunun yanında adımlarını sık ve düzenli atarsa başarı da geliyor.
Ancak hangi merdivenin o yolda gerekli olduğunu bilmek için bir arayış içinde olmak gerekiyor.Daha önce de dediğim gibi aynı yola çıkan birden çok merdiven var.Yani ancak arayış içinde olan biri doğru merdiveni bulduğuna inanırsa söz konusu basamakları çıkmaya başlayabiliyor.Yani başarı nasıl ki bir hareket gerektiriyorsa (basamakları çıkmak),vizyon da aynı şekilde bir hareket gerektiriyor (doğru merdiveni bulmak).
Peki bu blog doğru merdiveni bulup basamakları çıkabilecek mi?
Yakında göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s