Feynman Tekniği Üzerine

Bir fizikçi düşünün.Çoğu insan tarafından bir dahi olarak nitelendirilsin ve öğrendiklerini anlatma konusunda da çok başarılı olsun.Ancak bunca bilgi sahibi biri size öğrenmek istediğiniz bir şeyi en basitten başlamanız tavsiyesinde bulunsun.
İşte kendisinden bahsettiğimiz bu fizikçi Nobel ödüllü Feynman.

Şimdiden söyleyeyim bu tekniği size anlatmayacağım.Çünkü bunu gayet iyi anlatan internet siteleri var.Ben size o teknikten ne anladığımı sunmaya çalışacağım.Bu çoğu insanı alakadar etmeyebilir ama bu durum bir şeylerden anladıklarını insanlara sunma gayretinde olan bizler için gayet iyi bir konu.

Ben kendi anladıklarımı size aktarmadan önce tekniği bilmeniz gerekiyor.Bunu da aşağıdan sağlayabilirsiniz.

Şimdi gelelim ben bundan ne anlıyorum?
Aslına bakarsanız bir şeyi basite indirgemek zaten çoğu zaman başvurduğumuz bir şey.Şöyle bir örnek vereyim:
“Bak konuyu baştan ele alalım.”
Cümlesini günlük konuşma dilinde çokça kullanıyoruz ve aslına bakarsanız bir şeyi en başına alarak onda göremediklerimize ulaşma şansı yaratıyoruz.Bir öğrenci olarak bazen çözemediğimiz soruların başında çokça zaman harcarız ve sonunda bir üst akıla ihtiyaç duyarız.
Aynısı bana da oldu tabii.Ancak öğretmenim,bir soruyu bugün yapamazsam yarın mutlaka tekrar denemem gerektiğini ve büyük olasılıkla yarın çözüme ulaşacağımı söylediğinde aynı şeyi denemeye koyuldum.
Denemelerden ne zaman çıksam 24 bilemedin 25 matematik sorusunu doğru yaptığımı gördüğümde ve aynı soruları bir kaç gün sonra tekrar denediğimde 35 ve üstü doğru sayısına ulaşabiliyordum.Yani bir şeye tekrar ve tekrar başlamak aslında zaman kaybı değil.Söz konusu her ne olursa olsun onda kaçırdığımız küçük noktaları bulmanın temel yolu tekrar başlamak.
Feynman Tekniğinin de bir özelliği bu.Konu size hala karmaşık geliyorsa ve hayal ettiğinizde karşınızda oturan bir çocuk o konuyu hala tam manasıyla anlamıyorsa tekrar başlamalısınız.
Tekrar başlayın ki “Aslında şurada şunu yapmak daha mantıklı olurdu.” diyebilin.Ve daha da önemlisi bir daha aynı problemle karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini bilin.İşte bu bilince öğrenme diyoruz.Peki öğrenme durumunun temeli nedir?
Anlamak.
Anlama olayında kendimizden bir şeyler bulmaya başlarsak anlatım olayına geçebiliriz demektir.Yani herhangi bir cümleyi kendi akıl süzgecinizden geçirip,ona yeni kelimlerle yaklaşabiliyorsanız onu anlatabiliyorsunuz demektir.İşte Feynman Tekniği de burada işe yarıyor.Anlatmaya başlamanız için konusu geçen durumu yeni kelimelerle izah edebilmelisiniz.İşte bu izah için yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor.Bilgiye sahip olmanın en temel yolu onu öğrenmek ise aslında kendinize kavramı öğrenmek için baskı kuruyorsunuz.Ve tekrar tekrar bu deneyerek kavramı kendinize öğretmiş oluyorsunuz.Artık onun üzerinde çalışabilir,ona eklemeler ve çıkarmalar yapabilir,onu kendinize göre şekillendirebilirsiniz.
Onu kendinize göre şekillendirmek için konunun içinde bulunduğu kavramlar arasında köprüler kurabiliyor olmanız gerekiyor.İşte bu köprüler ne kadar sık olursa öğrendiğiniz olayı başka durumlarla ilişkilendirebilirsiniz.Bu sayede aslında çok kullanılan bir sözün ispatını yapmış olursunuz.

“Bir konuyu öğrenmek demek onu hayatına koyabilmektir.”
 
Son adım olarak bu teknikle öğrendiğiniz konuyu hayatınıza koyabilirseniz,en azından başka bir durumun ona benzediğini düşünürseniz kesin olarak öğrenmiş olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s