Bilkent’te Bir Gün!

Adı üzeri Bilim Kenti.En azından yapımı sürerken böyle düşünülmüş.Üniversitenin kurucusu İhsan Doğramacı aynı zamanda Hacettepe Üniversitesinin kurucusu.Kendi tanımına göre Hacettepe,tıp alanında uzmanlaşmak gibi bir amaç içindeyken;Bilkent,bilim ve teknoloji alanında gelişme göstermek istiyormuş.Bugün Bilkent Üniversitesindeydim ve kurucusunun hayallerinin nasıl gerçekleştiğini görmesi onu gayet mutlu eder diye düşünüyorum.

Öğrencilere yönelik yatırımlar gerçekten çok etkileyici.Koleksiyonlar kısmında Halil İnalcık gibi tarihi kişiliklerimiz boy gösteriyor.Teknoloji gibi bölümlerde Google’da çalışanından,Turkcell’e kadar herkes mevcut.Ortak akıl,üniversitenin iş hayatında her zaman yanında olduğunu söylüyor.Yurtdışında çalışan öğretim görevlileri için Bilkent,gelişmiş öğrenci topluluğu gibi.Tabii reklam filmlerine göre.Yani gerçek düşünceler midir bunlar bilmiyorum ama konuşmalar güven verici.

Rehber olarak öğrencilerin seçilmesi aslında bir yandan çok iyi bir malzeme.Çünkü o okulu o okulda yaşayandan başka kim nasıl bilebilir? Haliyle konferans salonlarında veya başka herhangi bir yerdeki soru cevapta öğrencilerin cevapları okul için yaratacağınız bir önyargıyı ortadan kaldırıyor.Ayrıca öğrencilerin farklı bölümlerden olması aslında bu olayın belli bir birime göre değil,her bölümde aynı öğretim tipinden kaynaklanıyor.Bu yüzden bölümler arasında bir seçim yapmak gibi bir sorununuz yoktur da.

Binalara bakarsak aslında beklediğim gibi değildi.Çünkü daha önce hiç görme imkanım olmamıştı ve adı sanı böyle duyulmuş bir üniversitenin daha büyük binalara sahip olacağını düşünürdüm.Yine de fakülteler arası yakınlık bakımından ulaşım çok kolay ve binanın kendisinden daha çok içindekiler bölümünü düşündüğümüzde denilen onca iyi şeyi hak ediyor doğrusu.

Araştırmalar,kütüphaneler,sergiler ve daha birçok etkinlik için aklımın alamadığı yatırımlar yapılıyor.Bu yatırımlar öğrencilere iyi dönüyor olmalı ki meslekler ve bu mesleklerin icraat alanları cidden çok güzel ve geliştirici.

Sadece bilgisayar mühendisliğinde yazılıma kaymak isteyen arkadaşlar için duyduğum özel bir tavsiyeyi söyleyebilirim,yazılım dilleri konusunda kendinizi biraz kendi çabanızla geliştirmelisiniz.

Üniversiteyi gezebiliyorsunuz,kesinlikle gezmelisiniz!

Esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s